Aylık arşivler: Şubat 2013

Jquery Ile Kredi Kartı Doğrulaması Yapmak

Merhaba arkadaşlar, şuanda geliştirmiş olduğum bir projede kullanmış olduğum anlık olarak Jquery ile kredi kartı numarası doğrulatmayı örneklerle göreceğiz.

Nedir Kredi Kartı Doğrulatmak ?
Anlık olarak doğrulatmış olduğumuz kredi kartı numarası ile kullanıcıların bir sonraki sayfaya geçmeden kredi kartı numarasının yanlış yazıldığını tespit edebiliriz.

Bize Kazandırdıkları Nelerdir ?
Banka ile etkileşime geçmeden kredi kartının yanlış yazıldığını kullanıcılara bildirebiliriz. Bu şekilde kullanıcılar aynı bilgileri 2 kere yazmak gibi bir eziyette bulunmamış olacaklardır. Ayrıca kullanıcının kredi kartı tipi Mastercard & Visa V.bb hangisi ise doğru olarak seçerek kullanıcının bu bilgiyide yanlış yazmasının önüne geçmiş olabiliriz.
Okumaya devam et

Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silmek

Merhaba arkadaşlar, Facebook hesap silme linki, bir yakın arkadaşımın facebook hesabını silmek için lazım oldu facebook sitesinde pek fazla aktif olmadığımdan biraz bulmam zor oldu ama sonunda facebook hesabını silme linkini buldum. Buradan sizlerle paylaşmak istedim. Eğer lazım olursa linke tıklamanız yeterli olacaktır.
Okumaya devam et

Jquery ile Belirli Saniyelerle Belirtilen Divlerdeki İçeriklerini Güncellemek

Merhaba arkadaşlar, bugünkü makalemizde Jquery ile belirtmiş olduğumuz aralıklarla divlerin içeriğini güncellemek.
Örnek uygulamayı aşağıdan indirebilirsiniz. Ancak Örnek uygulamayı indirmeden önce kod yapısına bakalım. Okumaya devam et

Hotspot Nedir ? Niçin Kullanılır ?

Hotspot ; Kamusal alanda wifi (Kablosuz Ağ) üzerinden internet erişimi olanak sağlamaktır.
Hotspot Nerelerde Kullanılır ; Hastaneler, Kafeteryalar, Alışveriş Merkezleri, Okullar, Kolejler, Restaurantlar, Otogarlar vb. gibi açık alanda kablosuz ağ üzerinden internet erişimi sağlayan bir çok noktalarda kullanılabilir.
Hotspot Ticari ve Ticari Yön Gözetmeksizin kullanılabilir.
Okumaya devam et

Css Z-index Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Z-index, konumlandırma elementleri uygulanmış katmanların z-eksenindeki konumu belirlemek için kullanılır.
Z-index tüm elementlere uygulanamaz sadece konumlandırma değeri atanmış elementlere uygulanır. Bunun anlamı eğer bir elementi aynı z-ekseni üzerinde üste veya alt sıraya atmak istiyorsanız ilk olarak konumlandırma değeri atamalısınız.

Z-index değeri dokümanımızdaki elementlerin istiflenme sıralarını belirler. Z-index elementleri z-ekseninde nerede duracağınız belirler, üstte veya altta. Z-indeks değeri küçük olan elementler altta büyük olan elementler ise üstte görünecektir. Sitenizi kodlarken birçok yerde Z-index ihtiyaç duymayız çünkü normal sayfa akışında elementler yanyana durduğu için böyle bir özelliğe ihtiyaç yoktur, ne zamanki elementlere konumlandırma değeri tanımladığımızda elementler bir biri üzerine bindiğinde Z-index değerine ihtiyaç duyarız. Z-index mutlak, göreceli ve sabit konumlandırma atandığı veya elemente eksi değer verilerek konumu değiştirildiğinde uygulanır. Okumaya devam et

Json Kullanarak Resimli Dropdown menü oluşturma

Bugünkü makalemizde json kullanarak dropdown menülerimize nasıl resim ekleyeceğimizi anlatacağım.
ilk önce kendimize yeni bir div id oluşturuyoruz. örneğimizdeki div id “ferdikucukcomtr” olacaktır. Daha sonra eklentideki dosyayı indirerek sitenizin uygun yerine upload ediniz. Okumaya devam et

Php ile Substr Fonksiyonu Kullanımı

Merhaba arkadaşlar, Php Substr(); ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını örnekleyerek açıklamaya çalışacağım.
Php substr fonksiyonu 3 parametre alır ancak ilk 2 si zorunlu 3. parametresi ise isteğe bağlıdır.
Hemen Php Substr(); fonksiyonu ile örneklendirmeye geçelim…. Okumaya devam et

SVN (Versiyonlama) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar, makalemizde SVNyani (SubVersioN) kullanımı hakkında bilgi paylaşımında bulunacağım. Bir çoğumuz görmüşüzdür SVN‘yi daha önceden.
SVN (“SubVersioN“) CVS’ in (“Concurrent Versions System”) yetersiz kaldığı noktaları tamamlamak için geliştirilmiştir.Aynı CVS gibi bir sürüm takip sistemidir.Yaptığı iş ise kaynak dosyaları belirli bir yerde toplayarak işleri kolaylaştırmaktır.Kısacası bir sürüm takip sistemidir.
Okumaya devam et

Squid ve SquidGuard Kurulu Firewall’da İstenilen URL’e ulaşılamadı Hatası Çözümü

Merhaba arkadaşlar, uzun süredir Firewall sistemleri üzerinde geliştirme yapmaktayım. Forumlarda bir çok arkadaşın müzdarip olduğu İstenilen URL’e ulaşılamadı hatasının çözümünü anlatacağım.
Eğer Sizlerde aşağıdaki gibi hata alıyorsanız. Okumaya devam et