Aylık arşivler: Temmuz 2013

Javascript İle Yeni Penceredeki Verileri Okumak

Merhaba arkaaşlar, Webmaster Forumlarında çok sorulan ve sıkça karşılaşılan sorulardan biriside Javascript veya Ajax ile yeni penceredeki verileri eski penceredeki veri alanına yazdırmak.
Yada Javascript ile Popup Açılan Verileri okumak.

Hemen Örnekleyerek İlerleyelim;
Bir sayfamızda ürün ekliyoruz ancak ürüne ait ürün adı ve resmini yeni pencerede yaptırmak istiyoruz.
Burada imdadımıza hemen Javascript YETİŞİYOR… Okumaya devam et

Anti-DDOS Sistemi Devreye Girdi

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır OVH Datacenter’in açılmasını dört gözle bekliyordum. Eğer Sizlerinde siteleriniz var ise ve yüksek miktarda saldırı alıyorsanız OVH’yi mutlaka denemelisiniz. An itibari ile 800 Gbit saldırıyı out edebileceklerini duyurdular. Gerçekten web sitesine saldırı gelenler için bulunmaz bir veli nimet.
Okumaya devam et

Plesk Panel’de Sunucunun İp’si Değişti Ama Siteler Açılmıyor Mu ?

Merhaba arkadaşlar, anlatacağım makale linux üzerinde plesk panel kullanan arkadaşlarımız için.
Plesk panel kullandığımız bir sunucumuzun ip adresini değiştirdik veya sunucu firması değiştirdi diyelim. Bizde PLESK Admin panelimizden gerekli düzenlemeleri yaptık ama sitelerimiz açılmıyor mu ?
Okumaya devam et

Veri Madenciliğinde Kullanılan Nearest Neighbor Algoritması

Merhaba arkadaşlar, daha önce yazmış olduğum veri madenciliği ve apriori algoritması makalesine gelen yorumda bir arkadaşımızın Nearest Neighbor Search Algoritması ile ilgili kaynak bulunmadığını belirtmesi üzerine En Yakın Komşu Arama Algoritması makalesi yazmaya karar verdim. Okumaya devam et

Cloudflare Kullanan Sitenin Gerçek İp’sini Öğrenmek

Merhaba arkadaşlar, dün farkettim yabancı forumlarda en çok sorulan sorulardan biriside Cloudflare kullanan sitelerin gerçek server ip’sinin nasıl öğrenileceği yönünde idi. Açıkcası whois çekilerek öğrenilebilir ancak bazı durumlarda whoislerde de sunucunun gerçek ipsini göremiyoruz. Bu durumda Aklıma Neden php ile böyle birşey yapmıyoruz diye geldi.
Okumaya devam et

İnternal Server Error 500 Hatası Alıyorsanız Çözümü Burada

Merhabalar, Kardeşimin Sunucusunda almış olduğu hataya istinaden 500 Hata Kodunu ve Çözümünü açıklayan bir makale hazırladım.
İnternal server error 500 hatası nedir ? Web tasarım işiyle, Sunucu Yönetimi işleriyle yada hazır script kullanarak web sitesi yapan kişiler olarak bu hatayla çoğu zaman karşı karşıya kalabiliriz. O Kadar büyütecek bir durum değil yani.

İnternal Server Error 500 hatası sitemizle olduğu kadar da sunucumuzla da alakalı bir hatadır.
Okumaya devam et

Plesk Panelde 502 Bad Gateway nginx/1.0.10 Hatası Çözümü

Merhaba arkadaşlar, web sitelerinize erişimde 502 Bad Gateway nginx/1.0.10 Hatasımı alıyorsunuz ? veya herhangi bir işlem yaparken 502 Bad Gateway nginx/1.0.10 Hatasını almanız gayet normal bu hatanın temel sebebi ise,
Muhtemelen sunucunuzda nginx proxy modülünün kurulu olması ve apache devre dışı kalmasıdır. Bu durumda nginx 8081-81 portu 80 portundan yanıt alamıyorsa bu hatayı alırsınız.
Okumaya devam et

FFmpeg Kullanarak Thumb Dosyası Oluşturmak Ve Videoları Dönüştürmek

Merhaba arkadaşlar, sistem çalışmasına yeni geçtiğimiz bir Eğitim sitemizde kullanıcıların video upload edebilmesi gibi bir atraksiyon mevcut. Kullanıcılar Video (.mov) yükleyecek ama biz bunu sitemizde .mp4 olarak ayarladık ve o şekilde olması lazım ne yapabilirim ? sorusuna shell_exec() fonksiyonu ve ffmpeg komutları bize yardımcı olacaktır diyebiliriz.
Okumaya devam et