Aylık arşivler: Ağustos 2013

Warning: date(): It Is Not Safe to Rely On The System’s Timezone Settings Hatasının Çözümü

Merhaba arkadaşlar, Php ile bir betik yazarken bir çoğu kez karşılaşabileceğimiz durumlardan biriside Warning: date(): It is not safe to rely on the system’s timezone settings hatasıdır. Aslında hata değil uyardır Warning: date(): It is not safe to rely on the system’s timezone settings. Php.ini dosyamızda gerekli date_default_timezone_set tanımlı olmadığından kaynaklanmaktadır.
Okumaya devam et

TTNET’den Iadenizi Mutlaka Alınız

Merhaba arkadaşlar, TTNET ramazan ayında öyle bir uygulama getirdi ki akıllara zarar. Şahsen çok takdir ettiğim bir olay. Eski abonelerine yönelik olarak getirmiş olduğu bu uygulama : “TTNET aboneliğini herhangi bir nedenle sona erdiren tüketicilerin fesih sonrası alacaklarına ilişkin iade işlemleri yapılmaktadır. Ödemeler Türk Telekom ofislerinden yapılmakta olup, yanı sıra tüketiciler aşağıda yer alan ekrandan sorgulama yaparak kendilerine yapılması gereken bir iade bulunup bulunmadığını öğrenebilir ve IBAN bilgilerini girerek iade tutarların ödenebilmesi için taleplerini iletebilirler. ”
Okumaya devam et

C# User Control Kullanımı Detaylı Anlatım

C# user kontrol kullanımı

User kontroller nelerdir öncelikle biraz bundan bahsedelim bildiğimiz gibi c# ta bütün nesneler bizim toolboxtan eklediğimiz buton label textbox… gibi kontrollerin hepsi aslında “control” sınıfını baz alarak oluşturulurlar kontorl sınıfında ortak işlevler mesaj fonksiyonları ortak eventlar bulunur. Bunu designer kısmına geçip kontrolümüzün Metadatasına bakarak aslında control sınıfından türetilerek oluşturulduğunu görürüz.

Peki user controller ne işe yarar? Örneğin projenizde bir textboxımız var ve bu textboxa girilen değerler için validation işlemleri gerçekleştirmek istiyoruz bu işlemi yapabilmek için user kontrolleri kullanarak elimizdeki textboxa bu yetenekleri ekleyip yeni bir kontrol oluşturuyoruz (eğer kullanıcı geçersiz mail girerse uyaracak gibi..)
Okumaya devam et

C# User Control Detaylı Anlatımı

Merhaba arkadaşlar, öncelikle bu makalemiz, Çetin Demirpençe’den alıntılanmıştır. Buradan kendisine sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Neden ben internette bir şeyler aradığımda bulamıyorum? Kendimi anlamıyorum. Millet çatır çatır gugıldan bulurken, ben sığır gibi kalıyorum. Biliyorum aslında, ben gugıl özürlüyüm!
FORMU TAB YAPMAK (Esas Başlık Bu Olacaktı!) Okumaya devam et

Mysql ve Mysql Tablolarında Karakter Set Değişimi

Merhaba arkadaşlar, bugün makalemizde MYSQL veritabanında veritabanı karakter seti değiştirmeyi ve sadece herhangi bir tablonun karakter setini değişmeyi ele alacağım. Mysql Karakter Setini değiştireceğimiz örnek bir tablomuz,
ferdikucuk_haberler olsun. Örnek tablomuzun karakter setinin latin5_turkish_ci olduğunu varsayalım.
Okumaya devam et

Php Substr Yerine mb_substr Fonksiyonunu Kullanalım

Merhaba arkadaşlar, Php‘de substr fonksiyonu ile kısalttığımız verilerde yaşadığımız türkçe karakter bozukluklarını önleyebileceğimiz mb_substr fonksiyonu vardır. Mb_substr ile türkçe karakterlerde sıkıntı çıkmadan karakter uzunluklarını verebiliriz. Okumaya devam et