Aylık arşivler: Şubat 2014

SSH ile Centos Ip Yapılandırması ve Centos Ip Değiştirmek

Merhaba arkadaşlar, uzun süredir vmware üzerinde kurmuş olduğum centos işletim sistemine ip ayarlamaları yapmak için herhalde uzun süredir uğraşıyorum. 1 dakika, 1 saat, 1 gün belkide 100 gün. Ne yaptım ben bu kadar zamanı neden harcadım halen anlamıyorum. Neden hep çetrefilli yolları tercih ediyorum bunuda anlamıyorum. SSH ile centos ip yapılandırması yapmak için bu kadar uğraşılır mı yahu dedim kendi kendime. Ben neden uğraşıyorum o zaman. Hayret centos ip ayarlarını aşağıdaki kodları terminalde çalıştırarak yapabilirsiniz.
Okumaya devam et

Direct Traffic’e neler dahildir?

Uzun zamandır Uzmanı olduğumuz bir kategoride makale paylaşımı yapılmadığını farkettim. Seo optimizasyonu ve Sem kategorimizi genellikle hep esgeçiyoruz sanırım. Bugün Seo ve Sem kategorimize online pazarlama sitesinde sayın İbrahim ÖZTÜRKCAN tarafından yayınlanan Hit Analizlerinde yada sayaçlarımızda görmeye alışık olduğumuz Doğrudan Trafik yada Other gibi nerden geldiği belirsiz olan hitlerin açılımını yapacağız.
Okumaya devam et

Sunucu SQL ve Php Hızlandırmanın Yolu – Memcached Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, bir çok arkadaşımızın dostumuzun ve kendi sitelerimizin hit vs. gibi bir çok nedenden dolayı SQL loadler ve cpu loadler tavan yapmaktadır. Bir nebze olsa yaklaşık %40 oranında bu yükü hafifletmenin yolu memcached kurulumundan ve kullanımından geçer.
Okumaya devam et

Linux Plesk Paneli Bir Tık Ile Otomatik Kurulum Yapmak

Merhaba arkadaşlar, Linux centos kurulu sunucularımızda plesk panel kurmak bazen bizleri sinir ve stres bakımından en üst düzeye çıkartmaktadır. İşte bugün sizlere kendi kullanmış olduğum yöntem olan tek tık ile plesk panel kurulumunu anlatacağım. Aşağıda yazan uygulama kodunu ssh root girişi yaparak çalıştırdığımızda yaklaşık 5 – 10 dk içerisinde plesk panelimiz kurulmuş olacaktır. Okumaya devam et

sansür

Yeni Internet Yasası ve Internete Sansür Uygulaması

Merhaba, Yavuz Oğhan’ın gündeme dair sorularını da yanıtlayan Hadi Özışık, yeni kabul edilen İnternet Yasasını anlattı
Artı 1 TV’de yayınlanan 1’de Medya programına konuk olan İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık, dün TBMM genel kurulunda görüşülen ve kabul edilen Yeni İnternet Yasasını anlattı.

Yavuz Oğhan’ın gündeme dair sorularını da yanıtlayan Hadi Özışık, İnternet’e sansür getirilmediğini, yasanın özel hayatın gizliliği ile ilgili kararları hızlandırmaya yarayacağını, ancak mahkeme kararı olmaksızın site yasaklaması olmadığını anlattı. Özışık, yasanın tek bir sorunlu maddesi bulunduğunu, o maddenin de TİB’in kendisini korumak için koyduğunu ancak suistimallere açık olduğunu açıkladı.

İşte Artı 1 TV canlı yayınında 1’de Medya programında Hadi Özışık’ın anlattıkları:
Okumaya devam et

Internet Sansürü

Sayın Bakanımızdan Internet Sansürü Açıklaması

Merhaba arkadaşlar, Sosyal medyada son günlerin en çok tartışılan konularından biriside Internet Sansürü Açıklaması ve internet sansürü nedir ile ilgili bilinmeyenler ve bilgisi olmayan kişilerin bu konuda yapmış olduğu paylaşımlar neticesinde bende buradan Sayın ; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Lütfi Elvan’ın Internet Sansürü Açıklamasını yayınlıyorum. internet düzenlemesiyle ilgili olarak “Ortada herhangi bir yasaklama yoktur. İnternete sansür ve yasak’ yaklaşımı doğru değil.” dedi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan Bakan Elvan, gündemdeki internet düzünlemesi ile ilgili sansür yorumların değerlendirdi. Elvan yaptığı açıklamada “Ortada herhangi bir yasaklama yoktur.” dedi.
Okumaya devam et

Facebook Uygulaması

Facebook api ile php uygulama geliştirme

Merhabalar arkadaşlar , bugün sizlerle birlikte bir facebook uygulaması nasıl olusturulur facebook api nasıl ve nereden indirilir ve facebook api kullanarak nasıl kullanıcı bilgileri alınır işlenir bunu öğreneceğiz.

Öncelikle facebook uygulamaları uzun bir süredir canvas ile yapılmaktadır. Yani sizin sunucunuzda bulunan bir sistemi iframe yardımı ile facebook üzerinden kullanma mantığı.

Tabi iframe ile sizin sunucunuzdaki dosyalar çalışsa bile facebook api sayesinde sizin sunucunuzdaki sistem ile facebook arasında bir bağlantı kurabiliyor kullanıcılar ile ilgili bilgileri işleyebiliyoruz. Tabi bunları yaparken kullanıcının iznini almamız gerekiyor. Okumaya devam et

Hayat Kadını

Neden yazılımcı olmamalıyız?

Merhaba arkadaşlar, Hataverdi.com sitesinin sahibi kardeşim Eyüp’ün yazmış olduğu Neden yazılımcı olmamalıyız? makalesini buradan sizlerle paylaşmak istedim. Mantıklı açıklamalar ve betimlemeler mevcuttur. Sizce neden yazılımcı olmamalıyız ? işte eyüp’e göre sebepleri 🙂
Okumaya devam et