Aylık arşivler: Haziran 2014

WordPress Domain Değiştirme

Estek Köstek WordPress Destek diyerek başlayalım yine. Sıcağı sıcağına domain değiştirmişken hemen nasıl yaptığımı anlatmak istedim. Tahmin edeceğiniz üzere uzun bir süre yazıp sonra alan adı değişikliği kararı almak kolay olmuyor. Nedeni ise basit. İndeks kaybına uğrayabilirsiniz, sıralamalarda yerinizden olabilirsiniz, ziyaretçileriniz için sıkıntı doğabilir vs.. Ama araştırarak ve bir çok yerli yabancı kaynaktan okuyarak neredeyse sıfır sorun ile taşıma işlemini gerçekleştirdim. Şimdi sırasıyla tüm adımları yazacağım. İlk olarak FTP hesabınızdaki dosyaların yedeğini almalısınız. CuteFTP ve Filezilla gibi aracı programlar ile kolayca yapabilirsiniz. Yeni domainizi tescil ettiniz ve ns server ayarlarınıda yaptınız. Tabi artık yeni alan adınız içinde bir ftp hesabınız var.
Okumaya devam et

Oryantal dansı ile cinselliği doruklarda yaşayın

Kas gücünün gelişimi ile cinsellikte artarak yaşanılan hazzın doğru orantılı olduğunu duymuşsunuzdur. Güçlü pelvis kaslarına sahip kişiler daha güçlü orgazm yaşadıkları gibi , partnerine de bu mutluğu yaşatarak, kaliteli bir cinsel yaşama sahip olurlar. Bir çok teknik ile pelvis kaslarını güçlendirebilirsiniz, bunlardan bir tanesi de oryantal dans egzersizleridir. Okumaya devam et

Geçmeyen Kaşıntılar Mide Bağırsak Hastalığı Belirtisi Olabilir Mi?

natçı kaşıntıları önemseyin! Böbrek yetmezliğinden, karaciğer hastalıklarına kadar ciddi hastalıkların habercisi olabilen kaşıntı şikayeti, mide bağırsak hastalıklarının da arka planında kalan önemli belirtilerdendir. Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serdar Akça, kaşıntı ile kendini gösterebilen hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Okumaya devam et

Ekmek Kampanyası

19 Mayıs İlçesinde 2 ekmek 1’i Askıda Kampanyası

19 Mayıs İlçesi’nde Papatya Unlu Mamulleri Ramazan-ı Şerif öncesi ihtiyaç sahiplerine yardım amaçlı “2 ekmek 1’i askıda” kampanyası başlattı.
Papatya Unlu Mamuller Sahibi Mesut Altunay; “İhtiyaç sahiplerine yardım amacıyla “2 ekmek, 1’i askıda” kampanyası başlattık. Bu sayede hayırseverler, ihtiyacı kadar aldıkları ekmeklere ek olarak. İmkânlarına göre istediği kadar daha ekmeğin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlayacağız. Böylece, ‘veren el, alan eli’ görmeyecek. Bizim atalarımız, yıllar önce bu dayanışma örneğini yaşayarak göstermiştir. Okumaya devam et

Vücutta Kaşıntı Sebebleri Nelerdir ?

Kaşıntının tıp dilindeki adı ‘pruritus‘tur. Vücudun genelinde ya da belli bir bölgede hissedilebilir ve inatçı kaşıntılar sinir bozucu bir seviyeye ulaşabilir. Bazı durumlarda kaşıntıyla birlikte ciltte kızarıklık ya da kabartı gibi başka belirtiler de görülür. Egzama benzeri cilt hastalıkları, alerjik reaksiyonlar, böcek ısırıkları, mantar enfeksiyonu, bağırsak parazitleri, sistematik hastalıklar ya da hormonal değişimler kaşıntının başlıca nedenleri arasındadır. Bağışıklık sistemindeki anormallikler, böbrek, karaciğer ya da tiroid bezi hastalıkları, tüm vücutta genel bir kaşıntıya neden olabilir. İsilik ya da kurdeşen dökmek de bilinen kaşıntı sebepleridir.
Çoğu vak’ada kaşıntının altında yatan rahatsızlık tedavi edildiğinde, kaşıntı da son bulur. Bu arada soğuk suyla yıkanmak, cildi nemlendirmek, cildi kaşındıracak türde giysiler giymemek, parfümsüz cilt bakım ürünleri kullanmak, kaşınan bölgeye kalamin losyonu sürmek veya soğuk kompres yapmak, biraz rahatlama sağlayabilir. Ayrıca antihistaminik ya da steroidli kremleri gibi, kaşıntı tedavisi için kullanılan ilaçların da faydası dokunabilir.
Alerji
Alerji nedeniyle oluşan kaşıntılardan genellikle, cildin temas ettiği bazı maddelere karşı tepki vermesi anlamına gelen ‘alerjik temas egzaması‘ sorumludur. Nikel takılar, dikenli bitkiler, kumaş boyası, lastik eldivenler ya da sabun, parfüm gibi kozmetik ürünlerin içindeki kimyasallar alerjiyi tetikleyebilir. Alerjenlere karşı harekete geçen bağışıklık sistemi nedeniyle yanma hissinin eşlik ettiği bir kaşıntı başlar.

Astım, egzama ya da saman nezlesine yatkınlığı olan kişilerde alerjik temas egzaması daha kolay gelişir. Tedavi için ilk önce cildin nelere tepki verdiği tespit edilmelidir. Cildi nemli tutmak ve anti-alerjik kozmetik ürünler kullanmak rahatlama sağlayacaktır.
Kuru Cilt
Ciltte sadece kaşıntı varsa ve bu belirtiye döküntü benzeri başka bir anormallik eşlik etmiyorsa, bu durumda genellikle cilt kuruluğundan şüphelenilir. Aslında ilerleyen yaşla birlikte cildin kuruması normaldir fakat kaşıntı işin içine girdiğinde, dış koşullar da etki ediyor olabilir. Havada nem oranının düşük olması, uzun süre klimaya maruz kalmak, merkezi ısıtma, klorlu su ya da çok fazla banyo yapmak gibi nedenlerden dolayı cilt kurumuş ve kaşıntı yapıyor olabilir. Bolca nemlendirici kullanmayı ihmal etmemek, iyi gelebilir.
Güneş Işınları
Güneş altında sadece 15 dakika klamak bile bağışıklık sisteminizin harekete geçmesi için yeterli olablir. Güneşe ilk çıkmanızdan sonra bir gün içerisinde ilk belirtileri görebilirsiniz. Özellikle göğüs ve kollarda küçük, kırmızı noktalar ve beraberinde kaşıntı, güneşe alerjik tepki verdiğiniz anlamına gelir. Oldukça yaygın görülen bir durumdur ve güneşe çıkarken dikkatli olmak en iyi çaredir.
Güneş alerjisi dışında, güneş yanıkları da cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olur.
Cilt Hastalıkları ve Enfeksiyonlar
Egzama, kepek, mantar, uyuz, sedef hastalığı, bit, kurdeşen, suçiçeği gibi pek çok cilt hastalığının belirtileri arasında kaşıntı da yer alır. Cilt hastalıkları nedeniyle meydana gelen kaşıntılarda, kaşıntı belli alanları etkiler ve kaşınan yerlerde kırmızı lekeler, deri tahrişi, pullanma ya da kabartılar görülebilir.
Kaşıntıyla birlikte deride bu tip anormallikler gördüğünüzde, mutlaka bir doktora görünerek rahatsızlığınızın ne olduğunu öğrenmek ilk adım olmalıdır. Cilt hastalığı için uygulanacak tedavi kaşıntıya da giderecektir.
Kurdeşen
Alerjenlere karşı vücut tarafından üretilen histamin adlı kimyasal, cilt hücreleri tarafından çok fazla salgılandığında kurdeşen ortaya çıkar. Ciltte beyaz ya da kırmızı, yaklaşık 1 cm büyüklüğünde kabarcıklar meydana gelir ve kaşıntı yapar. Akut ve kronik olmak üzere iki tür kurdeşene rastlanır.
Akut kurdeşen grip, soğuk algınlığı, böcek ısırığı ya da domates, ton balığı, muz benzeri bazı yiyeceklerdeki kimyasalların dokunması yüzünden oluşabilir.
Kronik kurdeşen ise 6 haftadan uzun sürer ve bağışıklı sistemindeki antikorların vücuda saldırıp histamin salgılanmasına yol açmasıyla meydana gelir. Alkol, stres ve yüksek tansiyon durumu kötüleştirecektir.
Menopoz
Hormonal değişimler sanki üzerinizde karıncılar dolaşıyormuş gibi, vücutta genel bir kaşıntıya neden olabilir. Bunun nedeniyle ilgili teorilerden biri, dalgalanan hormon seviyelerinin ciltteki sinir uçlarını etkilediği yönündedir. Beslenmenizde Omega-3 yağ asitlerini içeren gıdaları azaltmanız, bol su içerek ve nemlendirerek cildin kurumasını önlemeniz, stresten, güneş ışınlarından, sigaradan uzak durmanız ve uykunuzu almaya özen göstermeniz bu kaşıntıları dindirmede yardımcı olabilir.
Hamilelik
Bazı kadınlar hamilelik döneminde ortaya çıkan bir kaşıntı problemi yaşarlar. Özellikle karın, uyluklar, göğüs ve kollarda kaşıntı olur. Hamilelik ayrıca, egzama benzeri kaşıntıya neden olan cilt sorunlarını da tetikleyebilir. Hamilelikteki kaşıntılar genellikle doğumun ardından son bulur.
İlaçlar
Penisilin, ağrı kesiciler, mantar ilaçları, aspirin ya da antibiyotik gibi bazı ilaçlar kaşıntıya ve döküntüye neden olabilir. İlaçlar vücuda giren yabancı kimyasal maddeler olduğundan, vücut birkaç saat içinde alerjik bir tepkiyle yanıt verebilir. Bu durumda en iyi çare, doktorunuzla konuşarak ilacı değiştirmenizin mümkün olup olmadığını sormak olacaktır.
İç Hastalıkları
Karaciğer rahatsızlıkları, tiroid bezinin az ya da çok çalışması, Çölyak hastalığı, kronik böbrek hastalıkları, anemi (demir eksikliği), Hodgkin hastalığı (Hoçkin lenfoma) belirtileri arasında kaşıntıya da rastlanabilir. Bu tip hastalıklar söz konusu olduğunda kaşıntı genellikle bütün vücudu etkiler ve bölgesel değildir. Kaşımaktan dolayı tahriş olan yerler dışında, cilt normal görünür. Kaşıntıyla birlikte vücudun genelindeki diğer anormallikler de dikkate alınarak, bir doktora görünülmesi yerinde olur. Kaşıntının nedeni hakkında hiçbir tahmin yürütülemiyorsa, yine doktora başvurmak gerekir.
Kaşıntı İçin Ne Zaman Doktora Görünmeli
Çok şiddetli kaşıntılarda.
Uzun süren, günlerce geçmek bilmeyen ya da tekrar eden kaşıntılar varsa.
Kaşıntının yanı sıra sarılık, nefes almakta zorlanma ya da ciltte iltihaplanma gibi başka belirtiler de görülüyorsa.
Nedeni anlaşılamayan bir şekilde bütün vücut kaşınıyorsa.

Huzur Sokağı

Huzur Sokağı – Şule Yüksel Şenler

Huzur Sokağı Kitap Özeti
Huzur sokağı huzurlu şekilde yaşayan,komşuluk ilişkileri güçlü,dine bağımlı bir sokaktır. bu sokakta oldukça yakışıklı,dindar,edepli,her ailenin damadı olması istediği Bilal isimli genç vardır.babası vefat etmiştir.annesi vardır(kardeşi sanırsam kitapta geçmiyordu).kimya fakültesinde okuyor bilal.bir gün boş bir arazide apartman yapılacağı duyrulur.burada da açık,hoppa kızlar gelir.bilal bütün mahalleyi tembihler.onlara uymamalarının gerektiğini belirtir .bina yapıldıktan sonra bir gün bilal odasında sessizce ders çalışır.tam o sırada şarkı nağmeleri gibi güzel bir ses duyar.bilal heyecanlanır.dayanamaz ve pencereden o sese oğru yönelir. Okumaya devam et

Halit Ertuğrul

Kendini Arayan Adam – Halit Ertuğrul

Kendini Arayan Adam – Halit Ertuğrul
Bir sonbahar günü Kayseri’den otobüse binmişti. Bir ideoloji uğruna geçen altmış yıllık hayatı, otobüs yolculuğunda tanıştığı genç öğretmenin anlattıklarıyla birden alt üst oldu. Bir yolcuyla yaptığı sohbetin hayatını bu kadar kökten değiştireceğini nereden bilebilirdi? Sabaha kadar devam eden sohbetin sonunda o artık bambaşka bir insandı. Neler konuştular, bir insanı bu kadar derinden etkileyebilecek konular nelerdi? Bu gerçek hayat hikayesinin sonu nereye vardı? Halit Ertuğrul’un 300.000 satan ve altı dile tercüme edilen kitabı, sizin de hayatınızda yeni sayfalar açacak.