Aylık arşivler: Şubat 2015

Lambiance Resort Hotel

Lambiance Resort Hotel

Check-in işlemlerinin hemen ardından start verdiğimiz, konuklarımızın tatil süresince memnuniyetinin en üst kalitede sağlanması için “karşılama hostesimiz” ile odaların bulunduğu her katta 7/24 “butler servisi”, kendi evini aratmayacak kalitede özel oda tipinde konaklayan misafirler, sadık misafirler ve balayı çiftleri için turn-down ayrıcalığı bu hizmetlerden sadece birkaçı. Okumaya devam et

Süleyman Şah Türbesi

Şah Fırat Operasyonu Nedir ?

“Şah Fırat operasyonu”

Suriye Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar, Süleyman Şah Türbesi’ne düzenlenen Şah Fırat operasyonunu “saldırı” ve “Suriye’nin egemenliğini ihlal” olarak değerlendirdi.

Rudaw‘a konuşan Haydar, Suriye’nin Türkiye’ye doğrudan değil, ‘stratejik’ bir cevap vereceğini belirterek şunları söyledi: “Türkiye’nin Suriye topraklarına müdahalesi gerçek yüzlerini ve Suriye’ye yönelik düşmanca amaçlarını ortaya koydu.”

Şah Fırat operasyonunu “savaş nedeni” olarak nitelendiren Haydar, “Suriye’de iç savaş ve kriz patlak verdiğinde Türkiye, isyancılara ve teröristlere sınırlarını açarak ve onları eğitip silah sağlayarak savaşa düpedüz destek verdi. Türkiye, topraklarını Suriye’ye saldırı düzenlemek için kullandı” iddiasında bulundu.

Ankara’yı IŞİD militanlarına destek vermekle suçlayan Haydar sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye IŞİD’e yardımdaki rolünü herkese gösterdi ve bugün görüyoruz ki IŞİD sadece Suriye değil tüm dünya için bir tehdit.”

BİLGİ VERİLDİ AMA CEVABIMIZ BEKLENMEDİ

Suriye hükümeti ilk açıklamasında operasyonu ‘alenen saldırganlık’ olarak nitelendirmişti.

Şam hükümetinin Suriye Devlet Televizyonu’ndan yayınlanan açıklamasında, Türkiye’nin İstanbul’daki Suriye Başkonsolosluğu’nu bilgilendirdiği ancak Suriye’nin onayını beklemeden harekete geçtiği belirtilmişti.

Resmi haber ajansı SANA’daki açıklamada ise Türkiye’nin Süleyman Şah Türbesi’ne ilişkin anlaşmayı ihlal ederek, bu ihlalin yol açacağı sonuçlardan sorumlu olacağı ifade edilmişti.

Kaynak : http://www.mynet.com/haber/dunya/suriyeli-bakandan-sah-firat-aciklamasi-savas-nedeni-1720152-1

summernote

jQuery & Bootstrap görsel metin editörü (WYSIWYG): Summernote

Evet Bootstrap’i sevmiyorum ve fakat kullanmadığımı da söylemiyorum. Özellikle Bootstrap ile geliştirilmiş, jQuery’li bu tür hafif, kullanışlı oyuncaklar gördüm mü hiç tereddüt etmem atarım yer imlerine. Tarayıcının yer imleri çubuğu bedava, bedava ya duruyor orda niye kullanmayayım? Gerektiği zaman fellik fellik aşırı abartılı olmayan WYSIWYG editör aramaktansa giderim yer imlerinden bulur kullanırım. Hatta yapasım yoksa bile sırf “Adamlar ne güzel eklenti geliştirmişler be” diye bu eklentiyi kullanacağım hafif bir webmail arayüzü hazırlamaya başlarım…
Okumaya devam et

linux sistem mühendisi

Kişisel Kapris ve Mağdur Müşteri

Merhaba arkadaşlar, geçen gün paylaştığım Insanlara İyilik Yap – Beddua Al makalemin baş kahramanlarından olan ve kendini Sistem mühendisi olarak tanımlayan bu abimiz, ben sunucuyu eski haline getirdiğimde ve güvenlik önlemleri almak istediğimde kişisel kaprisleri yüzünden, bana karşı çıkmıştı ve sunucunun tekrar formatlanarak, admin ve root şifresinii istemişti.

Okumaya devam et

Nasıl Zengin Olunur

Nasıl Zengin Olunur? Zengin Olmanın En İyi 7 Yolu

Merhaba arkadaşlar, öncelikle bu makaleyi Değerli Üstadımız Atamyrat‘ın blogundan alarak sizlerle paylaşıyorum.
Bir önceki yazımda “okunması gereken en iyi iş dünyası, finans ve girişimcilik kitapları” hakkında çok önemli bilgiler paylaşmıştım, eğer zengin ve başarılı olmak istiyorsanız tavsiye ettiğim kitapları okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Aslında zengin olmayı zenginlerden öğrenirsiniz, ben daha zengin değilim, ama bazen uyumadan iş dünyası alanında kendimi sürekli geliştirmeye devam ediyorum. Bu yazımda size nasıl zengin olunacağını, zengin olmanın en iyi yollarını anlatacağım.

Türkiye’de ticaret yapan birçok insan vermeden almak istiyorlar, masrafları azaltarak müşterilere kalitesiz ürün veya hizmet sunuyorlar, ürün veya hizmet alanlar karşı tarafa pek güvenmedikleri için ödemeyi taksitle yapıyorlar, ya da daha ucuzunu almak için kaliteli ürün veya hizmetlerden vazgeçiyorlar. Bunun gibi mide bulandırıcı durumlarda maalesef zengin olmak daha da zorlaşıyor. İşte bu yüzden biz de artık sadece büyük şirketlere SEO hizmeti veriyoruz.

Nasıl Zengin Olunur?
Finansal özgürlüğe kavuşmak kolay olmadığı gibi güvenli de değildir. Riski azaltmak için finansal zekanızı geliştirmeniz gerekir. İş dünyasında öyle kolaylıkla siyah takım elbisenizle güler yüzle iş yaptığınız iş adamlarıyla el sıkışıp, Ferrari ile köşkünüze gidip eşinizle mumlu masada akşam yemeği yiyeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu tür şeyler ancak filmlerde olur, iş dünyasında başarılı olmak için birçok başarısızlıklarla karşılaşırsınız, ve birçok insan bu tür engellerle karşılaştıklarında vazgeçerler, hatta bazen intihar bile ediyorlar. Bu yüzden engelleri kendi lehinize çevirin, hatalarınızdan ders almayı öğrenin, olumsuz zihinsel tutumlardan kaçının.

Zengin Olmanın Yolları
Kendi İşini Kurmak
Risk seviyesi: Yüksek

kendi işini kurmak

Henry Ford, John D. Rockefeller, Bill Gates gibi efsaneler nasıl zengin ve başarılı oldular? Hepsinin mükemmel fikirleri vardı, ve amaçlarına ulaşarak başarılı olacaklarına inanıyorlardı. Onları hiçbir başarısızlık alt edemezdi. İş kurmak zenginliğe ulaşmanın kanıtlanmış yoludur, ve burada en iyi yol küçük başlayarak büyümektir, örneğin şirketi daha büyük şirkete satmak, bayilikler satmak veya ürününüzü lisanslamak. Eğer işinizi büyütmek istiyorsanız iddialı bir amaç çok önemlidir.

Kredi başvurusunda bulunmadan veya yatırımcıları bulmadan önce iş modelinizi cilalamanız gerekir. Ve ücretsiz yardım kaynaklarını göz ardı etmeyin, örneğin sektörde akıl hocaları edinin, ve onlardan yardım isteyin, sorularınızı sorun.

Ürün Oluşturmak
Risk seviyesi: Orta

ürün oluşturmak

Ürün oluşturmak ve lisanslamak ya da perakendeciler aracılığıyla satmak iyi fikrinizden para kazanmanın başka bir yoludur.

Ürünü oluşturan girişimcilerin, mucitlerin en büyük hatalarından biri de ürünleri için talep olup olmadığını tespit etmeden önce ürünlerini oluşturmalarıdır.

Merak etmeyin, ürün oluşturmak için bilim adamı veya mucit olmanıza gerek yok. Örneğin, kendi eğitim setlerinizi oluşturabilir ve müşterilere sunmak için satış web sayfası yapabilirsiniz, e-kitap yazabilir ve 15 – 20 liradan satabilirsiniz, benim SEOnostra.com sitesinde yaptığım gibi. Dijital ürünlerin en iyi yanı da hiç tükenmemeleridir.

Borsa Yatırımcılığı
Risk seviyesi: Yüksek

borsa yatırımcılığı

Borsa zengin olmanın yollarından olsa da aynı zamanda yoksul olmanın da yollarındandır. Maalesef birçok insan kolay para kazanma ve hızlıca zengin olma peşindedir. Kumarbazlar ve borsa yatırımcıları da böyledir. Borsada para kazanmak istiyorsanız Sherlock Holmes gibi zekanız olması gerekir. Aslında poker borsadan daha iyidir, ne de olsa kazanıp kazanmadığınızı kısa sürede öğrenirsiniz, borsada ise sabırla beklemeniz gerekir. Ayrıca poker şanstan daha çok zeka oyunudur. Borsada ise dolandırıcılar az değil.

Gayrimenkul
Risk seviyesi: Yüksek

gayrimenkul

Peki gayrimenkul işi ile nasıl zengin olunur? Eskimiş ve onarıma ihtiyacı olan evleri onararak iyi fiyata satabilirsiniz, fakat bu işe girmek için para gerekir. Onarmayı planladığınız emlak için ipotek almak zordur, ama sahip olduğunuz evi teminat göstererek kredi alarak başlayabilirsiniz.

Lüks semtlerde onarıma ihtiyacı olan konutları arayın. Mülk satın almadan önce, yakındaki evlerin son satış fiyatlarını araştırabilirsiniz, evlerin piyasada ne kadar süre bulunduklarını da öğrenin, böylelikle satın almaya karar verdiğiniz emlak hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Başarılı gayrimenkul girişimcileri onardıkları evleri genellikle 30 – 60 gün içinde satarlar. Gayrimenkul hakkında kitaplar okumanızı öneririm.

Ev Sahibi Olmak
Risk seviyesi: Orta

ev sahibi

Aslında az sayıda eviniz varsa ve kiraya vererek zengin olacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, en iyisi o sahip olduğunuz 2-3 tane evi satıp gayrimenkul işine girmektir. Kira geliri ile zengin olmak istiyorsanız apartmanlar kurabilirsiniz, ya da satın alıp onararak tüm daireleri kiraya verebilirsiniz, böylelikle ciddi miktarda para kazanmaya başlarsınız.

Her zaman büyük düşünmek gerekir, küçük düşünürseniz asla büyüyemezsiniz.

Kitap Yazmak
Risk seviyesi: Düşük

kitap yazmak

Kitap yazmak da zengin olmanın yollarından biridir. Ama kitap yazarken sakın sadece para için yazmayın, yoksa başarılı olamazsınız. Kitabınızı diğer dillerde de çevirerek daha fazla satış yapabilirsiniz.

Eğer zengin değilseniz kişisel gelişim ve iş dünyası hakkında kitap yazmayı hiç tavsiye etmem, zaten kişisel gelişim kelimesini duyunca ben bile utanıyorum.

Kumarbazlık
Risk seviyesi: Yüksek

kumarbazlık

Burada poker oyunundan bahsetmek istiyorum. Az önce de söylediğim gibi poker her ne kadar şans oyunu olarak bilinse de daha çok zeka oyunudur. Eğer şans oyunu olsaydı başarılı kumarbazlar olmazdı. Ben gene de önermiyorum bu yolu. Unutmayın, ani zenginlik yoksulluktan daha tehlikelidir.

Orjinal Makale ve Kaynak : http://atamyrat.com/nasil-zengin-olunur-zengin-olmanin-en-iyi-7-yolu/

zikir, fikir

Yine Bir Kıssadan Hisse – Ipin Hesabını Ver

Zengin bir adam ölümden ve kabirde yalnız kalmaktan çok korkuyormuş. “Öldüğüm geceyi kim kabre girerek sabaha kadar benimle birlikte geçirirse servetimin yarısını ona bağışlayacağım” diye vasiyet etmiş. Adam ölünce vasiyeti üzerine “Kim onunla birlikte kabre girmek ister?” diye soruşturmuşlar. Kimse çıkmamış.

Okumaya devam et

antalya web tasarım

Mysql Sorgularında En Verimli Yöntemler

Merhaba arkadaşlar bu makalemiz r10.net’de deleter20 nickli arkadaşımızın paylaşmış olduğu bir yazıdan alıntıdır.
Merhaba arkadaşlar,
Gördüğüm kadarıyla hiç araştırma yapmadan bodoslama dalıyoruz kod yazmaya. Nasıl daha iyi kod yazarım nasıl daha iyi verim alırım demiyoruz. O yüzden mysql kullanırken en iyi yolları anlatma gereği duydum. Başlayalım.

1. Mysql yerine Mysqli kullanın.
Mysqli ile sunulan en dikkat çekici yenilikler şu şekildedir;
– Nesne Tabanlı Arabirim
– Ön Hazırlıklı Sorgular

2. Kodlarınızı en iyi şekilde optimize edin.
Çoğu Mysql server ında cache leme açıktır. Ama hangi sorgular direk cache e alınır hangisi alınmaz ona dikkat etmemiz gerekir.
Örnek;
PHP- Kodu:
// cache e alınmaz
$r = mysqli_query("SELECT ad FROM kullanici WHERE tarih >= CURDATE()");

// cache e alınır
$bugun = date("Y-m-d");
$r = mysqli_query("SELECT ad FROM kullanici WHERE tarih >= '$bugun'");

ilk sorgu cache e alınmaz sebebi ise Mysql fonksiyonlarından curdate i kullanmamız. ama aynı işlemi yapan 2. sorguda ise cache alınır bir daha ki sorgulamada Mysql daha hızlı cevap verir.
CURDATE(), NOW(), RAND() gibi fonksiyonlar Mysql in cacheleme özelliğini kullanamamanıza neden olur.

3. Anahtar(key) kullanın.
–ogrenci–
ad — soyad — bolum
gibi bir tablonuz varsa primary key ekleyin.
–ogrenci–
id — ad — soyad — bolum

buradaki id primary key olarak eklenmiştir. daha sonra işlem yapmak istediğimizde bu primary key e göre çok rahatlıkla işlem yapabiliriz.
UPDATE, SELECT …. WHERE id = id_degeri
şeklinde işlemlerimiz çok daha basit ve hızlı şekilde çözülecektir.

4. Tek cevap gelecek sorgularda LIMIT 1 kullanın.
Veritabanında aynı kullanıcı adıyla ya da aynı mail adresiyle kayıt yapılmasını çoğumuz engelleriz zaten. peki bu kontrolü yaparken nasıl sorgu yapmamız lazım. Zaten o isimde ya da o mail adresiyle tek sorgu gelecek biliyoruz. O yüzden daha iyi performans için LIMIT 1 ekleyin.
PHP- Kodu:
// bunun yerine:
$r = mysqli_query("SELECT id FROM kullanici WHERE ad = '$ad'");

// bunu kullanın
$r = mysqli_query("SELECT id FROM kullanici WHERE ad = '$ad' LIMIT 1");

5. Arama yapılacak alanlarda FullText ya da Index(KEY) kullanın.
Aşağıdaki resimde key kullanmadan önce yapılan sorguyla key eklendikten sonraki süreler karşılaştırılmış.

PHP- Kodu:
ALTER TABLE 'users' ADD INDEX ('last_name');
PHP- Kodu:
ALTER TABLE users ADD FULLTEXT fulltextindex (last_name).
Benim tavsiyem fulltext kullanmanız yönündedir.
FullText hakkında daha fazla bilgi almak için google da arama yapabilirsiniz. ya da bu linke bakabilirsiniz.

6. JOIN işlemlerinde doğru seçimi yapın
Bildiğimiz üzere JOIN işlemi yapmanın 3 farklı yolu var. Bunlar arasından hangisini seçeceğimize dikkat etmemiz lazım. Görüyorum ki herkes LEFT JOIN kullanıyor ama ya işlemlerinizde INNER JOIN daha basit ve daha hızlı olacaksa hiç araştırdınız mı?

LEFT JOIN

RIGHT JOIN

INNER JOIN

3ü arasındaki farkları ve örnekleri bu linklerden görebilirsiniz.
http://www.w3schools.com/sql/sql_join_left.asp
http://www.w3schools.com/sql/sql_join_right.asp
http://www.w3schools.com/sql/sql_join_inner.asp

7. JOIN işlemlerinde aynı tipleri eşleştirin
PHP- Kodu:
$r = mysqli_query("SELECT ad FROM kullanici
LEFT JOIN sirket ON (kullanici.il_id = sirket.il_id)
WHERE kullanici.id = $user_id");

burada kullanici tablosuyla sirket tablosunu birleştirdik fakat önemli olan konu kullanici tablosundaki il_id INT olup sirket tablosundaki il_id nin FLOAT ya da VARCHAR gibi farklı tiplerde olmamasına dikkat edin.

8. RAND() kullanmaktan kaçının
Sorgularınızda RAND() kullanmak daha çok işinize geliyor biliyorum ama bunun yerine kesinlikle ve kesinlikle php ile random yapmayı deneyin göreceksiniz ki daha hızlı sonuç alacaksınız.

PHP- Kodu:
// sakın!!
$r = mysqli_query("SELECT ad FROM kullanici ORDER BY RAND() LIMIT 1");

// onun yerine bunu kullanın
$r = mysqli_query("SELECT count(id) as sayi FROM kullanici");
$d = mysqli_fetch_row($r);
$rand = mt_rand(0,$d['sayi'] - 1);

$r = mysqli_query("SELECT ad FROM kullanici LIMIT $rand, 1");
Benim tavsiyem hiç random kullanmama yönünde ama illa kullanacaksanız böyle kullanın.

9. num_rows kullanmaktan kaçının
Sorgularınızda num_rows kullanmak daha çok işinize geliyor biliyorum ama bunun yerine kesinlikle ve kesinlikle COUNT(id) yapmayı deneyin göreceksiniz ki daha hızlı sonuç alacaksınız.

PHP- Kodu:
// sakın!!
$r = mysqli_query("SELECT ad FROM kullanici WHERE il = '$il'");
echo mysqli_num_rows($r);

// onun yerine bunu kullanın
$r = mysqli_query("SELECT COUNT(id) as sayi FROM kullanici WHERE il = '$il'");
$d = mysqli_fetch_row($r);
echo $d['sayi'];

10. SELECT * kullanmaktan kaçının
Sorgu sırasında almak istediğiniz veriler net olsun. kullanıcının adını mı alıcam sadece adını alın. ad, soyad, bolum, il lazımsa sadece bunları alın.

PHP- Kodu:
// yapmayın
$r = mysqli_query("SELECT * FROM kullanici WHERE id = 1");
$d = mysqli_fetch_assoc($r);
echo 'Hoşgeldiniz '.$d['ad'];

// bunu kullanın
$r = mysqli_query("SELECT ad FROM kullanici WHERE id = 1");
$d = mysqli_fetch_assoc($r);
echo 'Hoşgeldiniz '.$d['ad'];

11. Primary Key kullanın
Her tablonuzda bir tane primary key olsun çekinmeyin. Tabi primary key kullanırken dikkat etmemiz lazım VARCHAR ya da FLOAT gibi saçma primary keyler belirlemeyin. INT kullanmak her zaman primary keyler için daha iyidir.

id = INT, PRIMARY KEY, AUTO_INCREMENT
hatta UNSIGNED da kullanabilirsiniz negatif değer alamayacak nasılsa.

12. NULL dan kaçının
Çok zor da olmadıkça veritabanlarında NULL değerleri alacak tablo oluşturmaktan kaçının.

Eğer INT ise alan default olarak NULL yerine 0 tanımlayın.
VARCHAR ise default olarak ” tanımlayın.

13. Alanlarınız sabit uzunlukta ve yeterince olsun
Oluşturduğunuz alanlar sabit uzunlukta ve yeterli derecede olsun.

Örneğin sadece 0,1 değeri alacak bi yer için gidipte INT(11) ya da INT(25) gibi saçma alanlar oluşturmayın. BIT(1) ya da TINYINT(1) yeterli olacaktır.

Text alanlarından mümkünse uzak durun bunun yerine VARCHAR(1024) gibi ne kadar lazımsa o kadar tanımlama yapın.

ip alanlarını tutan alan için gidipte VARCHAR(255) falan kullanmayın, VARCHAR(15) yeterli olacaktır.

14. Büyük sayılarda INSERT ya da DELETE işlemi yapmayın
Sorguları parçalamayı deneyin.
PHP- Kodu:
// bunun yerine
mysqli_query("DELETE FROM logs WHERE log_date <= '2009-10-01'"); // bunu kullanın while (1) { $r = mysqli_query("SELECT COUNT(id) as sayi FROM logs WHERE log_date <= '2009-10-01'"); $d = mysqli_fetch_row($r); if ($d['sayi'] > 0)
mysqli_query("DELETE FROM logs WHERE log_date <= '2009-10-01' LIMIT 1000"); else break; // az bekle usleep(50000); }

15. Depolama Motorlarını(Storage Engine) doğru kullanın
MyISAM ve InnoDB her ikisininde kendine göre avantajları ya da dezavantajları var. bunları tablonuza göre uygun olup olmadığını kontrol ederek seçiniz.

Eğerki InnoDB kullanmaya karar verdiyseniz burası çok önemli innodb_buffer_pool_size alanını kendinize göre arttırın ya da hostunuza iletin o geri dönüş yapacaktır.
PHP- Kodu:
innodb_buffer_pool_size = 256M
Hepsini okuduğunuz için Teşekkür ederim.
Kolay gelsin.

MEB 2015 Şubat öğretmen ataması kontenjan bilgileri ve taban puanları

MEB 2015 Şubat öğretmen ataması kontenjan bilgileri ve taban puanları

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB)2015 yılında düzenlenecek olan 15 bin öğretmen ataması ile ilgili kontenjan bilgileri ve taban puanlarını sizler için derledik. Öğretmen ataması sonucu oluşam minimum puanlar ve branşlara göre başvuru ve atanan sayıları ve yeni gelişmeleri bu haberden takip edebilirsiniz.
Okumaya devam et