Aylık arşivler: Eylül 2015

Standart Linux Hosting Paketleri

Centos Panel CloudLinux Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, Centos panel kullanıcıları için CloudLinux kurulumunu anlatacağım.
Dikkat edilmesi gereken nokta : Vmware ile sanallaştırmış vds lere kurulabilir fakat openvz ile bölünmüş vps lere kurulamaz .

aşağıdaki komutları ssh terminalden çalıştıralım.
Okumaya devam et

Dağıtımın depoları da sunucu odaklı olduğu için çeşitli kodekler ve flash player türü uygulamaları EPEL, remi vs gibi ayrı depolarda aramanız gerekir. Bunun için terminalde yönetici hakkı ile wget http://dl.fedoraproject.org/pub/epel/6/x86_64/epel-release-6-8.noarch.rpm wget http://rpms.famillecollet.com/enterprise/remi-release-6.rpm sudo rpm -Uvh remi-release-6*.rpm epel-release-6*.rpm demeniz yeterli. remi deposunu etkinleştirmek için de: sudo vim /etc/yum.repos.d/remi.repo deyince açılan metinde ilk yani kararlı deponun enabled değerini 1 yapmanız gerekir. Sırası ile iki nokta ve w diyelim :w ve Enter deyip kaydedelim. Artık kullanabileceğimiz paketlerin sayısı oldukça artmış durumda.

Linux CentOS Resimli Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde, CentOS Kurulumu Resimli Anlatım yapacağız.
Red-Hat Enterprise Linux’a ücretsiz alternatif olarak çıkarılan CentOS Linux’u bilgisayarımıza kuralım. CentOS, son kullanıcıyı değil Red-Hat’in ücretli sistemleri ile %100 uyumluluğu hedefleyen sunucu odaklı bir dağıtım.

CentOS, değişik boyutlarda kurulum kalıpları çıkarmasına rağmen CD ve DVD kalıpları arasındaki tek fark beraberinde hazır gelen paketler. Minimal kalıpta Anaconda ve metin tabanlı mevcut iken netinstall kalıpta sadece metin tabanlı kurulum mevcut. Masaüstü ortamı kurulumu kullanıcıya bırakılmış.

Diğer kalıplarda ise kullanıma hazır masaüstü ortamlı sistemler karşımızda.

Kurulum kalıplarına resmi bir yansı olan:

http://mirrors.sonic.net/centos/6.4/isos/
adresinden ulaşabilirsiniz.
Okumaya devam et