Kategori arşivi: Güvenlik

saldırı pc

Saldırıya uğrayan PC’nizi kurtarın!

Web tarayıcısı, e-posta istemcisi gibi ağa bağlanan herhangi bir program çalıştırmayın. Komut satırında netstat yazın ve Enter’a basın. Ekrana bağlantıların bir listesi gelecektir. Bunların çoğu yerel adres kısmında 127.0.0.1 veya bilgisayarınızın IP adresini gösterecek, uzak adres olarak bilgisayarın adını gösterecektir.

IP adresinden sonra bir virgül ve kullanılan port numarasını göreceksiniz. Yabancı IP adreslerine giden tüm beklenmedik bağlantıları incelemelisiniz. Bu bağlantıların çoğu zararsızdır ancak yine de emin olmalısınız.

Yabancı IP adreslerini anlaşılır bir hale getirmek için netstat -f komutunu çalıştırmanız gerekiyor. Bu kez daha uzun bir liste karşınıza gelecektir. Burada DNS isimleri olarak çözülemeyen bazı IP adreslerini de göreceksiniz. Bu DNS isimlerinin ve adreslerinin tümünün izini sürmeniz mümkündür.

Öncelikle web tarayıcınızı açın ve www.ip-adress.com/ip_tracer adresine gidin (adreste tek d harfi var). Tanıyamadığınız IP adresini veya domain adını girin ve Enter’a basın. Gösterilecek sonuçlar oldukça faydalı olabilir.

Advantage Kart markasının sahibi HSBC, 2,7 milyon Türk müşterisinin kart bilgilerinin çalındığını duyurdu Dünya Bülteni/ Haber Merkezi HSBC'nin Türkiye'deki 2.7 milyon müşterisinin kart bilgileri çalındı. Türkiye'de Advantage Kart markası ile tanınan banka, konuyla ilgili olarak tüm resmi kurumlara ve savcılığa başvuruda bulundu. HSBC, kredi kartları ile ilgili şok gelişmeyi yaptığı bir basın açıklaması ile duyurdu. Açıklama şöyle: "Bankamız, yakın zamanda kredi kartları ve banka kartları sistemlerine yönelik bir siber saldırı tespit etmiş ve durdurmuştur. Olayla ilgili başlattığımız inceleme, BDDK ve ilgili diğer resmi kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği içerisinde devam etmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulmuştur. Bankamızın kart operasyonları normal akışına uygun olarak sürmektedir. Söz konusu olay neticesinde, yaklaşık 2.7 milyon müşterimize ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismine ulaşılmıştır. Müşterilerimize ait başka herhangi bir finansal veya kişisel bilgiye ulaşıldığına dair bir bulgu yoktur. Tüm işlemler için kontrol ve izleme düzeyleri artırılmış, ilave güvenlik önlemleri uygulamaya alınmıştır. Müşteri bilgilerinin gizliliği ve güvenliği, en büyük önceliğimizdir. Tüm müşterilerimize Bankamız tarafından gerekli bilgilendirme yapılmış ve özür dilenmiştir. Müşterilerimiz açısından bu olaydan kaynaklanan herhangi bir finansal risk bulunmamaktadır. Müşterilerimiz, bankacılık işlemlerine güvenli bir şekilde devam edebilirler."

HSBC bankası hacklendi!

HSBC bankasında hesabı olanlar bir an önce arayıp hesaplarını kapatsınlar ya da dondursunlar. HSBC bankası hacklendi!
HSBC hacklendi, Türk müşterilerin bilgileri çalındı
Evet dunyabulteni.net adlı internet sitesinin, http://www.dunyabulteni.net/manset/314173/hsbc-hacklendi-turk-musterilerin-bilgileri-calindi sayfasında yayınlanan bilgilere göre hsbc bankası hacklendi.
Advantage Kart markasının sahibi HSBC, 2,7 milyon Türk müşterisinin kart bilgilerinin çalındığını duyurdu
Okumaya devam et

CSRF ile tüm siteler tehlike altında

Günümüzde, İnternet kullanımı hayatımızın önemli bir parçası haline geldi ve günlük hayatta yapılan işlerin birçoğu İnternet üzerinden yapılıyor. Bu işler arasında bankacılık işlemleri, alışverişler, mail gönderimleri gibi kişisel bilgi içeren önemli işlemler örnek gösterilebilir. İnternet’in kullanımının önem kazanmasıyla beraber bu uygulamaların geliştirilmesi sırasında yapılan hatalardan faydalanma teknikleri de ortaya çıktı. Bu tekniklerden biri de kullanıcıların bilgilerini çalınmasına, değiştirilmesine neden olan bir saldırı yöntemi olan CSRF(Cross-Site Request Forgery)’dir. CSRF saldırısı, web uygulamalarının geliştirilmesi aşamasında yapılan basit bir hatadan faydalanılmasıyla oluşur.
Okumaya devam et

Alo Unblocker Virüs müdür? Alo Unblocker Temizleme

Merhaba arkadaşlar, Son 10 dakikadır açmış olduğum tüm sekmeler alo unblocker adı altında bir web sitesine yönlendirilmekte idi. Bilgisayarıma Virüs bulaştığını düşündüğüm için tarama yaptırmak istedim. Ancak Problem halen düzelmeyince gün içerisinde gezinmiş olabileceğim haber sitelerinden bulaştığını zannederek, tekrar haber sitelerine girdim ve kaynak kodlarını incelemeye çalıştım tabi ki de işlenmiş olan tarayıcının bize sunmuş oldugu kodlardan bahsediyorum. Okumaya devam et

Symlink Nedir ? Symlink Hack Yöntemi

Merhaba arkadaşlar, geçen gün bir arkadaşımızın sunucusunda Symlink saldırı yöntemi ile saldırı gerçekleşmesinin ardından symlink ile ilgili bildiklerimi anlatarak, symlink bypass edilebilir mi ? Symlink nasıl devre dışı bırakılır onlardan bahsettim. Şuanda sabaha karşı 03:00 gibi bir vakitte bloguma yeteri kadar vakit ayıramadığımı düşünerek sizlere Server Güvenliği Kategorisine giren, Symlink makalesi yazmaya karar verdim. Okumaya devam et