Oylama Eklentisi

Tarayıcılarda Gizli Sekme Nedir ? Gizli Sekme Kullanımı

Tarayıcılarda Gizli Sekme Kullanmanın Önemli Avantajları
İnternet üzerinde yaptığınız her hareketin sosyal medya ve reklam ağları tarafından izleniyor. Bunun en büyük sebebi ise, internet kullanım alışkanlıklarınızı takip etmek.

Öyle ki, internette ne yaptığınızı tespit edebilmek çocukların dahi erişebileceği kadar kolay bir durum. Çünkü kullandığınız tarayıcılar internette gezinirken yaptığınız her şeyi kontrol edip, arşivliyor. Bu da bilgisayarınızı kullanan üçüncü şahısların, geçmişte nerelerde gezdiğinizi görebilmesine imkan tanıyor. Bu durumun önüne geçmek için her internet tarayıcısında bulunan, “gizli sekme” ya da “gizli pencere” diye adlandırılan bir seçeneği kullanmanız gerekir.

Bu seçeneği kullandığınızda, bu sekme üzerinde yaptığınız hiçbir şey takip edilmez ve bu şekilde girdiğiniz siteleri başkalarının görmesi mümkün olmaz. Tabii burada önemli bir detaydan bahsedelim, bu durum sadece bilgisayarınızı kullanan kişiler için geçerli. Gizli sekmeler yine servis sağlayıcılar tarafından izlenmeye devam ediliyor. Yine de gizli sekmeleri kullanmanın size sağlayacağı önemli avantajlar bulunuyor. Dilerseniz konuya ufaktan giriş yapalım.

Ortak Kullanıma Açık Bilgisayarlar

Gizli sekme kullanmak, geçmişte hangi sitelerde neler yaptığınızı diğer kullanıcılardan saklayarak gizliliğinizi korumanızı sağlar. Bu şekilde işlemlerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer Kullanıcılar Neler Aramış?

Gizli sekme kullanmanız durumunda, başkaları tarafından daha önce aranmış olan kelimeler ya da girilen siteleri görmezsiniz. Kendi gizliliğinize önem verdiğiniz kadar, başkalarının da gizliliğine saygı göstermeniz önemlidir.

Alışveriş Geçmişinizi Gizleyin

İnternet üzerinde alışveriş siteleri de internet üzerindeki hareketlerinizi izlemektedirler. Bunun sebebi, o siteleri tekrar ziyaret ettiğinizde ilgilendiğiniz ürünlerle alakalı teklifte bulunmak istemeleridir. Gizli sekme kullanırsanız, alışveriş sitelerine bu şansı vermeyip alışveriş hareketlerinizi gizleyebilirsiniz.

Şifreleriniz Güvende

Şifrelerimiz hayatımızın büyük bir kısmını kapsıyorlar. Özellikle ortak kullanıma açık bilgisayarlarda kullanıcı adı ve şifre gizliliği büyük önem taşıyor. Gizliliğinizi korumak açısından, tarayıcıların gizli sekme özelliğini kullanmak kişisel bilgileriizin o bilgisayardaki tarayıcı geçmişinde, çerez deposunda veya arama geçmişinde yer almamasını sağlar.

Gördüğünüz gibi gizli sekme kullanmanın birçok avantajı bulunuyor. Gizliliğinize önem veriyorsanız, sizlere aktardığımız bu özellikleri tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Tarayıcılarda Gizli Sekme Nedir ? Gizli Sekme Kullanımı” üzerine 158 düşünce

 1. ateş ve su

  ortak kullanılan bilgisayarlar için iyi bir çözüm sizin hangi sitelerde gezdiğinizi sizden başkasının görmemesi kulağa hoş geliyor.

  Cevapla
 2. Bilişim Cafe

  Google Chrome’da gizli pencereyi genellikle arama sıralamalarını Cache mantığından uzak bir şekilde kontrol etmek için kullanıyorum. Defalarca cache silme ile uğraşmama gerek kalmıyor

  Cevapla
 3. ilan ver

  chrome da ctrl + shift + n ile gizli sekmeye geçilebiliyor ve geçmiş kaydı da tutulmuyor, ek olarak eklemek istedim. Yazınız için teşekkürler.

  Cevapla
 4. webtasarım

  Musa Bayram ; freelance web tasarım , web arayüz tasarım , wordpress tema tasarım ve psd to css alanlarında freelance web tasarım hizmeti veriyor.

  Cevapla
 5. ilan ver

  Gizli sekme sürekli olarak karşıma çıkıyordu. Verdiğiniz bilgiler sayesinde kullanım kolaylığını anlamış oldum. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 6. Haber

  Gizli sekme internette aynı bilgisayarı kullanan birilerinden gizli işler yapıyorsanız oldukça işe yarar bir özellik 🙂

  Cevapla
 7. Gazete ilan vermek

  Paylaşımınız güzel. İnternette gezinirken bir çok şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Maalesef bu konular da biraz dikkatsiziz bu sebeple de sürekli başımıza dertler gelmekte. Bu yazınız da bir çok güzel konuya değinmişsiniz. Elinize sağlık.

  Cevapla
 8. web tasarım

  Paylaşımlarınızı yakından takip ediyorum sunduğunuz organik içerikler ve gerekli bilgiler çok detaylı şekilde anlatımları ile muhteşem olmuş başarılarınızın devamını diliyorum.
  web tasarım

  Cevapla
 9. bioenerji

  gezilen sayfaları tarayıcı geçmişi silerek yada bunu silen programlar kullanarak istenmeyen reklamlardan kurtulanabilir. Hem bilgisayarda hızlanacaktır.

  Cevapla
 10. Sohbet

  Gerçektende gizli sekme kullanmanın ne gibi avantajları ya da dezavantajları olduğunu belirtmiş olduğunuz makale bilmeyenler ve yeterli derecede belli bir bilgisi olanları için gerçekten faydalı .Teşekkürler.

  Cevapla
 11. Önder

  Teşekkürler sayenizde daha önce keşfetmediğim bir özelliği gördüm. Bu tarz makalelerinizin devamını bekliyorum 🙂

  Cevapla
 12. berm

  tek kelime ile tam yerinde bir açıklama yapılmış bu konuda buyuk eksiklikler vardı ve konunun uzerine bu yazının yazılmış olması ihtiyaçlar dahilinde gayet iyi bir çözüm olmuş

  Cevapla
 13. Tubidy

  Güzel bir konu çoğu bilgisayar kullanıcısı bunu bilmiyor ben de bildiğim halde kullanmıyorum aslında ama siz konuya böyle açıklık getirmişsiniz kullanmak lazım diye düşünyorum

  Cevapla
 14. gazi üniversitesine yakın kız yurtları

  Yıllardır bilgisayar kullanıyorum. Sıkça karşıma çıkıyor ancak gizli sekmeyi daha önce hiç kullanmamıştım. Kredi kartı bilgileri, şifre vb. önemli bilgileri saklamak için güzel bir hizmetmiş. Ayrıca detaylı bilgi için teşekkür ederim. Bundan sonra internetten alışveriş yaparken gizli sekmeyi kullanmaya özen göstericem.

  Cevapla
 15. semih

  Saklayabildiğimiz Bir Şey Kaldımı Eğer Kaldıysa Söyleyin Onları Yapalım Evimize Böcek Yerleştirin İsterseniz Bu Ne Böyle ya

  Cevapla
 16. Sohbet

  Gerçekten gizli sekme çok işimize yarıyor yerinde ve kaliteli bir paylaşım olmuş. anlık yenilikleri çerezleri silmeden takip edebiliyorum.

  Cevapla
 17. İlker Kerim

  E artık yıl 2016 bu gizli sekme olayını kullanmayıpta sörf yapan yoktur. zaten çoğu eklenti gizli sekmedede çalışıyor eğer aktif ederseniz.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.