.htaccess ile Spam Rus IP Adreslerini Engellemek

Cpanel Ferdi KÜÇÜK 894 İzleme 0 Yorum

Son zamanlarda piyasaya çıkan ve sitede kalma sürelerini çok çok kısaltarak, Gerek SEO sıralamamızı düşüren gerekse anlamsız bir şekilde trafik harcayan, spam rus botlarını nasıl engelleyeceğiz bu makalede birlikte göz atalım.
Seo danışmanlığı yapan birçok arkadaşın genellikle ilk aldığı önlemler arasında yer almaktadır.

Bu işe baş koymuş ve inat etmiş birisi olarak ilk olarak Rus ip’lerini ele aldım. Ruslara tahsis edilmiş ip bloklarının bir listesini bularak bunları “deny from” komutuyla işleyerek .htaccess dosyamıza ekleyelim. Bu işlem sonunda 5 kb olan .htaccess dosyan 187 kb boyutuna ulaştı. Siz de aynı dertten müzdaripseniz ve Rus saldırganlardan köklü bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, bu uğurda sitenize hiçbir Rus’un girmesini istemiyorsanız, aşağıdaki iki dosyayı kullanarak aynı işlemi yapabilirsiniz. Sakin ip bloklarını cpanel’in ip bloklama sayfasından tek tek eklemeyi denemeyin, günlerinizi alır.
Zaten burada engellediğiniz ip’ler .htaccess dosyasına yazılacaktır.
Bu nedenle doğrudan .htaccess dosyasına yapıştırın. Rus ip blokları htaccess dosyasına yapıştırılacak En çok merak edilen konulardan birisi de elbette bu işlemin siteyi yavaşlatıp yavaşlatmayacağı.
Yaptığımız araştırmaların sonucunda sunucuların ip filtrelemesini zahmetsizce yapabildiğine dair bir çok geri bildirim okudum.
Hatta forumlarda 50 MB boyutundaki .htaccess dosyalarının büyük olup olmadığının, sunucuyu yorup yormayacağının tartışıldığını okudum. Hal böyle olunca 200 kb bile yer kaplamayan bir .htaccess dosyası nedeniyle endişe etmenize gerek yok.

Öte yandan birçok ülkeyi birden engellemek istiyor ve bunu zahmetsizce yapmak istiyorsanız size önereceğim çözüm maliyetli olacak. Bildiğim kadarıyla cloudflare pro sürümünde birden çok ülke ip’si engelleme özelliği var.

Rus IP Adreslerini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://www.ferdikucuk.com/rusIP.txt

İyi çalışmalar dilerim

Beğen (0)
Yorum
Yorum iptal

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

İfadeler

Merhaba, ziyaretçi!

 • İsim (Gerekli)
 • E-posta (Gerekli)
 • Web Sitesi
(4) Yorum
 1. Mersilerden bir demet Ferdicim:) Son dönemlerde benimde canımı sıkan bir konuydu. Sağ olasın.
  Özlem Çimen2016-05-08 18:39 Cevapla
 2. teşekkürler işime yaradı.
  sinema izle2016-07-03 21:24 Cevapla
 3. paylaşım için teşekkürler
  satılık araba2016-08-28 14:41 Cevapla
 4. Alında sadece Türkiyedeki ip aralıkları ile arama motorlarının ip aralıklarını bilip onlara izin vereceksin ki her ipsiz sapsız gelip sitene girmeyecek.
  Kemalettin2017-03-06 17:35 Cevapla