Kategori arşivi: C#

C# User Control Kullanımı Detaylı Anlatım

C# user kontrol kullanımı

User kontroller nelerdir öncelikle biraz bundan bahsedelim bildiğimiz gibi c# ta bütün nesneler bizim toolboxtan eklediğimiz buton label textbox… gibi kontrollerin hepsi aslında “control” sınıfını baz alarak oluşturulurlar kontorl sınıfında ortak işlevler mesaj fonksiyonları ortak eventlar bulunur. Bunu designer kısmına geçip kontrolümüzün Metadatasına bakarak aslında control sınıfından türetilerek oluşturulduğunu görürüz.

Peki user controller ne işe yarar? Örneğin projenizde bir textboxımız var ve bu textboxa girilen değerler için validation işlemleri gerçekleştirmek istiyoruz bu işlemi yapabilmek için user kontrolleri kullanarak elimizdeki textboxa bu yetenekleri ekleyip yeni bir kontrol oluşturuyoruz (eğer kullanıcı geçersiz mail girerse uyaracak gibi..)
Okumaya devam et

C# User Control Detaylı Anlatımı

Merhaba arkadaşlar, öncelikle bu makalemiz, Çetin Demirpençe’den alıntılanmıştır. Buradan kendisine sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Neden ben internette bir şeyler aradığımda bulamıyorum? Kendimi anlamıyorum. Millet çatır çatır gugıldan bulurken, ben sığır gibi kalıyorum. Biliyorum aslında, ben gugıl özürlüyüm!
FORMU TAB YAPMAK (Esas Başlık Bu Olacaktı!) Okumaya devam et