Kategori arşivi: JavaScript

Jquery

Jquery Datepicker ile Belirli Günleri Devredışı Bırakmak

Merhaba arkadaşlar, genellikle en sık kullanılan uygulama alanı Otel Rezervasyon‘dur.
Bu tip durumlar jQuery imdadımıza yetişmektedir.
Şimdi Jquery datepicker ile belirli günleri nasıl devre dışı bırakabiliriz onu gerçekleştirelim.

Sosyal medya’dan bir arkadaşımızın sorusu şu şekilde idi;
“‪#‎soru‬ ‪#‎plugin‬
Merhaba arkadaşlar,
Bir otel web sitesi yapıyorum içerisinde rezervasyon özelliği olacak. Otel odalarının dolu olduğu günleri seçemediği ve boş günleri seçebildiği bir datepicker ihtiyacım var bunun için önerebileceğiniz bir plugin var mı ?” Okumaya devam et

Javascript Jquery ile Sanal Klavye Yapmak – Sanalpos İçin Birebir

Merhaba arkadaşlar son günlerde uğraşmış olduğum bir sanalpos uygulaması için Sanal Klavye yapmam gerekti. Ve yapmış olduğum sanal klavye kodlarını buradan sizlerle paylaşacağım. Vakıfbank Sanalposunda kullandığım ve gerçekten işe yarar olan bu sanal klavyeyi sizler için ek’te paylaştım.
Okumaya devam et

Javascript İle Yeni Penceredeki Verileri Okumak

Merhaba arkaaşlar, Webmaster Forumlarında çok sorulan ve sıkça karşılaşılan sorulardan biriside Javascript veya Ajax ile yeni penceredeki verileri eski penceredeki veri alanına yazdırmak.
Yada Javascript ile Popup Açılan Verileri okumak.

Hemen Örnekleyerek İlerleyelim;
Bir sayfamızda ürün ekliyoruz ancak ürüne ait ürün adı ve resmini yeni pencerede yaptırmak istiyoruz.
Burada imdadımıza hemen Javascript YETİŞİYOR… Okumaya devam et

Ajax Türkçe Karakter Sorununa Çözüm

Ajax, Javascript, Jquery ile uğraşan bir çok kişinin başına gelmesi muhtemel bir olaydır aslında. Her ne kadar olası bir durum olsada çözümüde bir o kadar basittir türkçe karakter probleminin.
Okumaya devam et

Sayfa Yüklendiğinde Otomatik İnput Field Aktifleştirme

Merhaba arkadaşlar, bugünkü makalemizde web sayfalarımız açıldığında web sayfası içeriğinde bulunan input alanlarımızdan herhangi birisinin aktif olmasını yani imlecin otomatik olarak input field içerisinde olmasını sağlayacağız. Okumaya devam et

Jquery Ile Kredi Kartı Doğrulaması Yapmak

Merhaba arkadaşlar, şuanda geliştirmiş olduğum bir projede kullanmış olduğum anlık olarak Jquery ile kredi kartı numarası doğrulatmayı örneklerle göreceğiz.

Nedir Kredi Kartı Doğrulatmak ?
Anlık olarak doğrulatmış olduğumuz kredi kartı numarası ile kullanıcıların bir sonraki sayfaya geçmeden kredi kartı numarasının yanlış yazıldığını tespit edebiliriz.

Bize Kazandırdıkları Nelerdir ?
Banka ile etkileşime geçmeden kredi kartının yanlış yazıldığını kullanıcılara bildirebiliriz. Bu şekilde kullanıcılar aynı bilgileri 2 kere yazmak gibi bir eziyette bulunmamış olacaklardır. Ayrıca kullanıcının kredi kartı tipi Mastercard & Visa V.bb hangisi ise doğru olarak seçerek kullanıcının bu bilgiyide yanlış yazmasının önüne geçmiş olabiliriz.
Okumaya devam et

Jquery ile Belirli Saniyelerle Belirtilen Divlerdeki İçeriklerini Güncellemek

Merhaba arkadaşlar, bugünkü makalemizde Jquery ile belirtmiş olduğumuz aralıklarla divlerin içeriğini güncellemek.
Örnek uygulamayı aşağıdan indirebilirsiniz. Ancak Örnek uygulamayı indirmeden önce kod yapısına bakalım. Okumaya devam et

Json Kullanarak Resimli Dropdown menü oluşturma

Bugünkü makalemizde json kullanarak dropdown menülerimize nasıl resim ekleyeceğimizi anlatacağım.
ilk önce kendimize yeni bir div id oluşturuyoruz. örneğimizdeki div id “ferdikucukcomtr” olacaktır. Daha sonra eklentideki dosyayı indirerek sitenizin uygun yerine upload ediniz. Okumaya devam et

Java Script İle Form Alanlarının Kontrolü

Merhaba arkadaşlar, JavaScript ile form alanlarının kontrolünün yani boş mu dolu mu ? Email adresinde geçersiz karakter var mı yok mu bu alanların kontrolünü sağlayacağız.Öncelikle Javascript ile fonksiyonumuzu tanımlıyoruz.

function kontrol(){} kontrol adında fonksiyonumuzu tanımladık.

Okumaya devam et